Meşhur Çubuk Turşu Festivali Başladı

Çubuk’ta bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali, kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı.

Ankara Bulvarı üzerindeki Yıldırım Beyazıt Kavşağı’ndan başlayan kortej yürüyüşüyle açılışı yapılan festivale, Ak Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Orhan Yeğin ve Arife Polat Düzgün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediye Başkanı Miksat Mahmutaqic, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, komşu ilçe belediye başkanları, siyasiler daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde konuşan Çubuk Belediye Başkanı Acehan, festivalin 2’nci kez Çubuk Abad Parkı’nda gerçekleştiğini belirterek, ilk gün olmasına rağmen çok yoğun bir ilgi var. Bu çubuk turşusun marka değerini çok daha artıran bir hadise oldu. Festival alanımızı 130 bin metre kareye çıkardık. Her sene daha da büyüyerek festival yapıyoruz. Güzel bir ortamda gerçekleştiriyoruz. Tüm Misafirlerimizi festivalimize katılmasını ve bu coşkuyu yaşamalarına davet ediyorum. Konuşmaların ardından Yerli ve yabancı halk oyunları gösterilerinin sahne aldığı festivalde, sanatçılar Mümin Sarıkaya ve Merve Özbey konseri ile devam etti. Vatandaşlar alana kurulan stantlardan alışveriş yaparken aynı zamanda konser ve gösterileri izlediği, 4 gün sürecek festival ve etkinlikler 16 Eylül Pazar gece yarısına kadar devam edecek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TURŞUSU ÇUBUK’TA

Çubuk’ta “13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali” kapsamında 1,5 ton ağırlığında dev cam fanusa kurulan turşu festivalde açıldıktan sonra onaylanarak ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Çubuk Belediyesi tarafından Çubukabad Parkı’nda 28 Ağustos’ta 13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivalinde açılmak üzere beslenme ve diyet uzmanı Ender Saraç, yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal ile birlikte dünyanın en büyük turşu kurma rekor denemesi gerçekleştirilmişti. Çubuk’ta 13-16 Eylül’de gerçekleştirilecek “13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali”nin tanıtım etkinliğinde, Guinness Rekorlar Kitabı için hakem heyetinin huzurunda açılan 1,5 ton turşunun bulunduğu cam fanusta yapılan dev turşu kavanozu açıldı. Dev turşu, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici ve hakem heyeti tarafından onaylanarak tescillendi. Hakem heyetinin “dünyanın en büyük turşusu” olduğunu tescili ve gıda mühendisi Ayşe Horat’ın lezzetini onaylamasının ardından alkışlarla rekor ilan edildi. Çubuk’ta 1,5 metre yüksekliğinde ve bir metre çapındaki cam kavanoza salatalık ve çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan turşu dünya rekoruna girmeyi başardı. Çubuk belediyesi başkanı Tuncay Acehan açıklamasında: “Daha önce kurmuş olduğumuz turşumuz için rekor denemeniz tescil edildi. Dünyanın en büyük turşu kurma rekoru Çubuğumuzun ve belediyemizin. Bu gerçekleştirdiğimiz rekorla birlikte kendimizi mutlu hissediyoruz” diye konuştu. Rekor denemesine, Ak Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Orhan Yeğin ve Arife Polat Düzgün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediye Başkanı Miksat Mahmutaqic, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, komşu ilçe belediye başkanları, siyasiler daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 1,5 ton turşu festival boyunca misafirlere ikram edilecek.

ÇUBUK’TA İLYAS YALÇINTAŞ COŞKUSU

Çubuk belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’nin ikinci günü gecesinde düzenlenen etkinlik kapsamında sahne alan pop müzik sanatçısı İlyas Yalçıntaş bilerce kişiye konser verdi. Çubukabad Parkında yaklaşık 2 saat sahnede kalan Yalçıntaş’ın söylediği şarkılara hayranları da sık sık eşlik etti. Alanı dolduran binlerce kişinin katıldığı konserde, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla kendisini dinlemeye gelenlere unutulmaz bir gece yaşatan Yalçıntaş, kalabalıktan büyük beğeni toplarken misafirler ise gönüllerince eğlendi. Canlı performans sergileyen Yalçıntaş’ı hayranları telefonlar ile ışık tutarken aynı zamanda da canlı yayın yaptı. Festivalin 15 Eylül Cumartesi 3. gününde ise gösteriler, yerel sanatçılar, Tuğba Yurt ve Zara sahne alacak. Gösteri ve konserler, festival süresince gün boyu devam edecek.

FESTİVAL PROGRAMI

13 Eylül 2018 Perşembe

20:00 – Mümin Sarıkaya

22:00 – Merve Özbey

14 Eylül 2018 Cuma

19:30 – Özlem Özdil

22:00 – İlyas Yalçıntaş

15 Eylül 2018 Cumartesi

19:30 – Tuğba Yurt

22:00 – Zara

16 Eylül 2018 Pazar

19:30 – Erol Şahin

22:00 – Oğuz Yılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir