Çubuk turşuları kurulmaya başlandı

Ankara’nın turşusuyla ünlü Çubuk ilçesinde, merakla beklenen bu yılın taze ürünlerinden yapılacak Çubuk Turşu kurulumu başladı mı? Sorusuna cevap olarak Çubuk turşu üretiminde kullanılan turşuluk salatalığın hasadı ile birlikte aynı zamanda turşu evlerinde kurulumu da başladı.

İlçede üretilen sebzelerin, başta salatalık olmak üzere, 30 çeşit turşuya dönüştürülerek ikram, satış ve festival için hazırlanıyor. Turşuda ki lezzetin, kullanılan malzemelerin doğal ortamda yetişmesinde ve özel hazırlanan suyunda saklı. Salatalıkları elekten geçirerek, boy boy ayrılması yapıldı. Ebatlarına göre ayrılan salatalıklar, makinelerde bol su ve fırça yardımıyla temizlendi. Salatalıklar, içerisine su ve baharatları almaları için iğneleme makinesinde iğnelendi. İğneleme işleminden sonra yine ilçemizde doğal ortamlarda üretilen sarımsak, biber, defne yaprağı ve salatalıklar küpün içerisine konuldu. Özel olarak hazırlanan suyunun da ilave edilmesiyle turşumuz kurulmuş oldu. Festival tarihine kadar turşular hazır hale geliyor. Turşumuzun en büyük özelliği tamamen doğal olması ve içerisinde katkı maddesi bulunmaması. Çubuk turşusu çıtır çıtır olur. Biz ekmeğimizi turşudan kazanıyoruz, gençlerin de bu sektörde kazanmasını istiyoruz. Yaz kış fark etmez, her mevsim turşumuz tüketilir. Bazıları sabah kahvaltısında bile yer ancak genelde kuru fasulye, bulgur pilavı ve kurulardan yapılan yemeklerin yanında daha güzel gidiyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin turşu üretiminde söz sahibi olan Çubuk’ta çiftçilerin bir kısmı geçimini salatalık üretimini sağladığı Çengelköy bademi denilen salatalıkların 1950 yılından bu tarafa yetiştirildiği Çubuk’ta mevsim şartları el verdiği yıllarda 50 bin tonun üzerinde salatalık hasadı yapılıyor. Çubuk turşusunun püf noktaları “Özellikle kuyu suyunu içerisine tuzu ve sirkesini koyuyoruz. Daha sonra sarımsak, defne yaprağı, dereotu, karabiber ve kırmızıbiber koyarız. Kurduğumuz kapın ağzını iyice kapattıktan sonra yaklaşık 45 günde turşumuz yemelik olur. Bizim turşuların iki yıl bekleme süresi olsa da 6-7 ay içerisinde elimizde satacak turşu kalmaz. Üretimi ne kadar da yükseltsek talep çok olduğundan bir sonraki yıla elimizde turşu kalmıyor” şeklinde konuştu. Sezon boyunca 3 ay boyunca gece gündüz çalışan turşucular: “Bize tarladan gelen salatalıkları boylarına ve genişliklerine göre burada 0 numara, 1 numara, 2 numara ve 3 numara olarak sınıflandırıyoruz. En arkada da turşu olmayan malzemeleri ayırıyoruz ve onları pazarcı esnafına satıyoruz. Numaralanan salatalıkları kasalara koyduktan sonra imalat kısmına geçiriyoruz. Yıkanıp iğnelendikten sonra büyük fıçılarda turşuları kuruyoruz. İlk başta süreç bu şekilde işliyor” diye konuştular.

Sipariş verdiğinizde özenle paketlediğimiz tadına doyamayacağınız tüm ürünlerimizi doğal kokusuyla özenle paketleyip adresinize gönderiyoruz.

Ankara Çubuk turşusunun, belediye ve Ankara Kalkınma Ajansı iş birliğiyle belirlenen kalitede ve standartlarda üretilmesi için “Turşu Analiz Laboratuvarında” ilçede yapılan bütün turşuların analizi yapılıyor.

Çubuk Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Hüsrev Çügen, Çubuk turşusunun üretim kapasitesini artırmak ve kalitesini korumak için çalışma yaptıklarını söyledi. Açılan tesis ile turşuda tağşiş ve taklidin önlenmesinin amaçladıklarını ifade etti. Laboratuvarın sektöre güven getireceğini belirtti.  Laboratuvara sadece ilçeden değil Türkiye’nin her yerinden analiz için turşu gönderilecek. Turşular numune kabulde teslim alınıyor. Ardından her birine barkod numarası verilerek ürünün sisteme girilmesi sağlanıyor. Daha sonra çok sayıda aşamadan geçirilerek turşunun analizi gerçekleştiriliyor. İlerleyen süreçte piyasaya tağşiş, taklit ve katkı maddeli turşuların sunulmasının sona ermesini bekliyoruz. Tesisimiz Çubuk turşusunun kalite ve kalibrasyonun muhafaza edilmesi, kalitesinde sürekliliğin sağlanması amacıyla kuruldu. Bu tesis sayesinde standart ve kalite kontrolleri yapılmış ürünlerin satış yapılacak. Kalite noktasında belli bir düzeye ulaşılması için ürünlerin laboratuvarda test edildiğini kaydetti.

Gıda teknikeri Emel Demiröz, gelişmiş cihazların kullanıldığı analiz laboratuvarında turşuda, kullanılan tuz oranı, sertlik, bakteri türleri gibi birçok konuda analizin yapılabildiğini dile getirerek, “Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen değerlere göre analiz yapıyoruz. Çubuk turşusu olabilmesi için öncelikle ilçemizde üretiliyor olması gerekiyor. İçerisindeki ürünlerin başta salatalık olmak üzere yerli üretim, suyunun kuyu suyu olması, içerisinde hiçbir kimyasal maddenin olmaması gerekiyor. Kısacası turşunun kurulumundan suyu ve doğasının yanı sıra ham maddesine kadar her şeyi çok önemlidir” dedi.

Başkent Ankara’nın turşusuyla ünlü Çubuk ilçesinden bu yıl 10 bin ton turşu ihraç edilmesi hedefleniyor.
Çubuk ilçesinde üretilen turşulara yurt dışından da talep geliyor, bu yıl ilçenin turşu ihracatının 10 bin tona ulaşması amaçlanıyor.
Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Işık, yaptığı açıklamada, bu yıl ilk defa kooperatif üyelerinin kendi adlarına ihracata başladıklarını söyledi.
Önceki yıllarda üreticilerden toptan alınan turşunun başka firmalar tarafından yurt dışına satıldığını belirten Işık, bu yıl ilçedeki firmaların ihracatı kendilerinin yaptığını ifade etti.
Tüm illere turşu gönderdiklerini, kapasitelerinin her yıl arttığını dile getiren Işık, yurt dışından gelen taleplerde de çok ciddi artış olduğunu bildirdi.
Ülkeye döviz girdisi sağladıkları için çok mutlu olduklarını belirten Işık, şöyle devam etti:”Yeni bağlantılarla Çubuk turşusunu dünyaya tanıtıp satmaya başladık. Daha önceden de yapılıyordu ama bu seneki kadar yüksek tonajda ihracat gerçekleşmemişti. Bu sene rekor kırıldı. İhracat yapmaya başladığımız ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Irak gibi 10 ülke var. En çok sattığımız ürünlerin başında salatalık turşusu geliyor. Bunun yanında karışık turşu, biber çeşitleri de talep görüyor. Hem havayolu hem karayolu hem de denizyoluyla Çubuk’tan ihracat potansiyeli yakalamaya başladık. Yurt dışına giden ürün döviz demektir. Bu kapsamda ülke ekonomisine katkımız olması bizi çok memnun ediyor. İnşallah yurt dışına bu sene içinde 10 bin ton turşu satışı hedefliyoruz.

Çubuk’ta bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali, kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı.

Ankara Bulvarı üzerindeki Yıldırım Beyazıt Kavşağı’ndan başlayan kortej yürüyüşüyle açılışı yapılan festivale, Ak Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Orhan Yeğin ve Arife Polat Düzgün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediye Başkanı Miksat Mahmutaqic, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, komşu ilçe belediye başkanları, siyasiler daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde konuşan Çubuk Belediye Başkanı Acehan, festivalin 2’nci kez Çubuk Abad Parkı’nda gerçekleştiğini belirterek, ilk gün olmasına rağmen çok yoğun bir ilgi var. Bu çubuk turşusun marka değerini çok daha artıran bir hadise oldu. Festival alanımızı 130 bin metre kareye çıkardık. Her sene daha da büyüyerek festival yapıyoruz. Güzel bir ortamda gerçekleştiriyoruz. Tüm Misafirlerimizi festivalimize katılmasını ve bu coşkuyu yaşamalarına davet ediyorum. Konuşmaların ardından Yerli ve yabancı halk oyunları gösterilerinin sahne aldığı festivalde, sanatçılar Mümin Sarıkaya ve Merve Özbey konseri ile devam etti. Vatandaşlar alana kurulan stantlardan alışveriş yaparken aynı zamanda konser ve gösterileri izlediği, 4 gün sürecek festival ve etkinlikler 16 Eylül Pazar gece yarısına kadar devam edecek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TURŞUSU ÇUBUK’TA

Çubuk’ta “13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali” kapsamında 1,5 ton ağırlığında dev cam fanusa kurulan turşu festivalde açıldıktan sonra onaylanarak ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Çubuk Belediyesi tarafından Çubukabad Parkı’nda 28 Ağustos’ta 13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivalinde açılmak üzere beslenme ve diyet uzmanı Ender Saraç, yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal ile birlikte dünyanın en büyük turşu kurma rekor denemesi gerçekleştirilmişti. Çubuk’ta 13-16 Eylül’de gerçekleştirilecek “13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali”nin tanıtım etkinliğinde, Guinness Rekorlar Kitabı için hakem heyetinin huzurunda açılan 1,5 ton turşunun bulunduğu cam fanusta yapılan dev turşu kavanozu açıldı. Dev turşu, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici ve hakem heyeti tarafından onaylanarak tescillendi. Hakem heyetinin “dünyanın en büyük turşusu” olduğunu tescili ve gıda mühendisi Ayşe Horat’ın lezzetini onaylamasının ardından alkışlarla rekor ilan edildi. Çubuk’ta 1,5 metre yüksekliğinde ve bir metre çapındaki cam kavanoza salatalık ve çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan turşu dünya rekoruna girmeyi başardı. Çubuk belediyesi başkanı Tuncay Acehan açıklamasında: “Daha önce kurmuş olduğumuz turşumuz için rekor denemeniz tescil edildi. Dünyanın en büyük turşu kurma rekoru Çubuğumuzun ve belediyemizin. Bu gerçekleştirdiğimiz rekorla birlikte kendimizi mutlu hissediyoruz” diye konuştu. Rekor denemesine, Ak Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Orhan Yeğin ve Arife Polat Düzgün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediye Başkanı Miksat Mahmutaqic, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, komşu ilçe belediye başkanları, siyasiler daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 1,5 ton turşu festival boyunca misafirlere ikram edilecek.

ÇUBUK’TA İLYAS YALÇINTAŞ COŞKUSU

Çubuk belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’nin ikinci günü gecesinde düzenlenen etkinlik kapsamında sahne alan pop müzik sanatçısı İlyas Yalçıntaş bilerce kişiye konser verdi. Çubukabad Parkında yaklaşık 2 saat sahnede kalan Yalçıntaş’ın söylediği şarkılara hayranları da sık sık eşlik etti. Alanı dolduran binlerce kişinin katıldığı konserde, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla kendisini dinlemeye gelenlere unutulmaz bir gece yaşatan Yalçıntaş, kalabalıktan büyük beğeni toplarken misafirler ise gönüllerince eğlendi. Canlı performans sergileyen Yalçıntaş’ı hayranları telefonlar ile ışık tutarken aynı zamanda da canlı yayın yaptı. Festivalin 15 Eylül Cumartesi 3. gününde ise gösteriler, yerel sanatçılar, Tuğba Yurt ve Zara sahne alacak. Gösteri ve konserler, festival süresince gün boyu devam edecek.

FESTİVAL PROGRAMI

13 Eylül 2018 Perşembe

20:00 – Mümin Sarıkaya

22:00 – Merve Özbey

14 Eylül 2018 Cuma

19:30 – Özlem Özdil

22:00 – İlyas Yalçıntaş

15 Eylül 2018 Cumartesi

19:30 – Tuğba Yurt

22:00 – Zara

16 Eylül 2018 Pazar

19:30 – Erol Şahin

22:00 – Oğuz Yılmaz

Çubuk’ta “13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali” öncesi hem festival tanıtımı hem de Guinness Rekorlar Kitabına girmek için rekor denemesi yapıldı.

Çubuk Belediyesi tarafından Çubuk Abad Parkı’nda yapılan programa, Ak Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, diyet uzmanı Ender Saraç, yemek uzmanı Sahrap Soysal, siyasiler, idari amirler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

İlçede bir ilk olan “dünyanın en büyük turşusunu kuruyoruz” programı kapsamında 13-16 Eylül’de gerçekleştirilecek festivalin tanıtım etkinliğinde, dünyanın en büyük turşu kurma rekor denemesi gerçekleştirildi.

İlçeye yaptıkları ve yapacakları hizmetleri anlatan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, yaptığı açılamada, Çubuk turşusunun ününün Türkiye ve dünyada bir kez daha bu deneme ile tekrar duyulacak. Çubuk turşusunun patenti ve uluslararası coğrafi işaret belgesini daha önce almıştık. Bugün hep birlikte kurduğumuz turşumuzu 13-16 Eylül tarihlerinde yapacağımız 13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’nde siz kıymetli misafirlerimize, ikram edeceğiz” dedi.

Festivalde yapılacak program hakkında da bilgi veren Acehan: “Geçen sene bu festivali burada düzenledik. Bu yıl alanımızı çayın karşı tarafında 74 dönümlük piknik ve dinlence alanıyla biraz daha büyüttük. Stant satış sayımızı da 300’ün üzerine çıkardık. Böylece daha muhteşem bir festivali hep birlikte gerçekleştireceğiz. Kültür sokağını genişleterek daha zenginleştireceğiz. Önceki yıllardan farklı olarak iki sahnemiz olacak.

“Guinness Rekorlar Kitabı için rekor denemesi yapacağımız 1,5 tonluk turşu kavanozumuz, festival sonrasında Çubuk Abad Parkı’nda daimi olarak sergilenecek. Daha sonrasında ikram edeceğiz. Hep birlikte Çubuk’u cazibe merkezi haline getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dünyanın en büyük turşu kurma rekor denemesi için protokol, vatandaşlar ve çocuklar ile birlikte turşu malzemeleri 1,5 tonluk cam kavanoza doldurdu.

Program, sanatçı Elif Buse Doğan konseri ile son buldu.

Çubuk’ta 13-16 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 13. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali öncesinde dünyanın en büyük turşusu kurulacak.
Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifinin de destekleriyle, Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için çaba göstereceklerini aktardı.
Kurulacak turşu için yurt dışından özel kap siparişi verildi. Allah nasip ederse 13 Eylül’de herkesi festivalde görmek istiyoruz. Festivalden önce Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için deneme yapacağız. İçerisinde en çok salatalığın bulunduğu dünyanın en büyük turşusunu kuracağız. Bunun için de bir tonluk özel turşuluk bidon siparişi verdik. 28 Ağustos’ta turşunun kurulması için çalışmaya başlayacağız. Turşu olgunlaştıktan sonra da festival açılışında misafirlere ikram edeceğiz.


Turşusuyla ünlenen Çubuk’ta turşu kurulumu başlandı.
Çubuk’ta sebze hasadının yapıldığı bugünlerde kadınları tatlı bir telaş sardı. Her yıl 30 bin tondan fazla turşunun üretildiği, irili ufaklı yüzlerce imalathanenin bulunduğu ilçede sebzeler 30 çeşit turşuya dönüşürken, evlerinin avlusunu imalathane gibi kullanan kadınlar imece usulü turşu hazırlıyor.
Çubuk Çayı ve çevresinde tamamen iyi tarım uygulamasıyla yetiştirilen sebzeler, organik olarak fermente edilen sirke, kaya tuzu ve kuyu suyu ile turşuya dönüşüyor.
Kış sofralarının vazgeçilmezi olan turşu yapmak için yoğun mesainin yaşandığı mahallelerden biri de Aşağı Çavundur Mahallesi. Her evin adeta bir imalathaneye dönüştüğü mahallede kadınlar bahçesinde yetiştirdiği sebzelerle turşu hazırlıyor.
Hazırlanan turşuların bir bölümü kış aylarında tüketilmek üzere evlerin kilerinde yerini alırken, büyük bölümü de satışa sunuluyor.
Büyük emekle hazırlanan bu lezzetli turşular kadınlar için aynı zamanda gelir de oluyor.
“Bir kere tadan bir daha bırakamaz”
Evinde turşu yapan kadınlardan Yasemin Yılmaz, “Kendimi bildim bileli turşu kuruyorum. Tüm ürünleri kendi bahçemizde üretiyoruz. Patlıcan, biber, salatalık gibi aklınıza ne gelirse onun turşunu kurarız. Bu mahallenin hepsi turşucu” dedi.
İlçede makine ile imalat yapan büyük işletmelerin yanı sıra evlerde de turşu üretildiğini anlatan Yılmaz, “Bizim turşumuzu bir kere alan devamlı gelir ve müşterimiz olur. Dedemden, babama babamdan da bize gelen bir tarif. Turşunun püf noktası sirkesi, suyu, ürünü hepsi buradan olacak. Türkiye’nin her yerinde turşu kuruluyor ama bizim Çubuk’un turşusu bambaşka. Bir kere tadan bir daha bırakamaz.” diye konuştu.
Pazar sıkıntısı yaşanmıyor
Yılmaz, Çubuk turşusunun pazar sıkıntısı olmadığını dile getirerek, müşteri bulmakta zorluk yaşamadıklarını, sipariş üzerine de hazırladıklarını ifade etti.Çubuk’ta turşuluk salatalığın hasadına başlandı.
Yağışlar nedeniyle bu yıl geç başlayan salatalık hasadı, maliyetlerdeki artış nedeniyle hem çiftçinin hem de turşu üreticisinin yüzünü güldürmedi.
Türkiye’nin turşu ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Çubuk’ta, köylülerin bir kısmı geçimini salatalık üretiminden sağlıyor. “Çengelköy bademi” denilen salatalıkların 1950 yılından bu tarafa yetiştirildiği Çubuk’ta, turşu üretimiyle her yıl salatalık üretimi de artıyor. Bu yıl yaklaşık 30 bin ton civarında turşuluk salatalık hasadı yapılması planlanıyor.
Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Işık, yaptığı açıklamada: “Bu yıl turşuluk sebze üretimi için 10 bin dönümden fazla ekim yapıldı. Tabi bu sene ekim zamanına denk gelen yağmurlardan dolayı biraz sıkıntı oldu. Birkaç defa ekim yapmak zorunda kalan arkadaşlarımız oldu. Yağmurun etkisiyle sebze tam kendisini toparlayamadı. Dolayısıyla hasat da geç başladı. Biz turşu üreticileri olarak gönlümüzden 50-60 bin ton salatalık hasadı bekliyoruz ama bilimsel olarak 30 bin ton salatalık hasadı olacağı söyleniyor. Hasadın yeni başlaması nedeniyle fiyatları tam olarak bir araya gelip belirleyemedik. Hem turşucuları hem sebze üreticilerini bir araya getirip karşılıklı mutabakatla bu işi çözmeyi planlıyoruz. Salatalık fiyatlarının numaralarına göre 1,20 ile 3,50 lira arasında olacağını tahmin ediyoruz. Salatalık fiyatların geçen seneden yaklaşık yüzde 50 daha fazla olacağı tahmin edilirken, bu da elbette turşu fiyatlarının artmasına neden olacak. İlçede üretilen turşunun hem kalite hem de lezzet bakımından Türkiye’de bir numara olduğunu yiyenler bilir. Biz her zaman ürettiğimiz turşunun arkasındayız. Bu yılki hedefimiz ihracata yönelmek. Bu yıl düzenlenecek festival için de hazırlıklara şimdiden başladık. İlk önceliğimiz festival için turşu üretmektir. Kooperatif olarak bu sene inşallah festivalde standımızı kurup yerimizi alacağız. Kendi markamızla ilk defa bu festivalde turşu satışına başlamayı planlıyoruz” dedi.


Çubuk salatalık turşusu diğerlerinden çok farklı bir görüntü, renk ve lezzete sahiptir.En önemli özelliği sert ve kıtır kıtır olmasıdır.

Çubuk Salatalık turşusu numara ile boyutlandırılır

Çubuk salatalık turşusu 0-1-2-3 numaralar boyutları anlamına gelir. Çubuk Salatalık 0 (Sıfır) numara ortalama 1-2 cm kalınlığında, yaklaşık 4 ile 8 cm boy aralığında turşu boyutudur. Çubuk’ta yapılan ve kendine has lezzetine herkesi hayran bırakan salatalık turşusu Çubuk Turşusu olarak ünlenmiştir. Ankara, Yöresel ürünler denince Türkiye’nin en meşhur ve doğal ürünleri bir arada olduğu ilçedir. Çubuk turşusu özellikle Ankara bölgesine ait olan çubuk salatası ile yapılan bir turşu çeşididir. Her mevsim turşuluk malzeme temin etmek mümkün değildir. Peki, bu iştah açan kıtır kıtır turşuları nasıl yiyeceksiniz. Tabi ki Ankara’nın Çubuk ilçesinde tamamen doğal turşu imalatı yapan ve Türkiye’nin her yerinden turşu siparişi alan firmamız ile irtibata geçerek bu lezzeti sizde tadabilirsiniz. Dikkat edin, bu çıtır lezzet bağımlı yapabilir.

Çubuk Salatalık Turşusu kurulumunda dikkat edilecek hususlar

Salatalıklar eleklerden geçirildikten sonra 0-1-2-3 numaralarına göre ayrıştırılır. Üç kg kadar küçük boy körpe salatalık yıkanır ve iğne ile birkaç yerinden delinir. Kavanoz ya da bidona yerleştirilen salatalıkların aralarına ayıklanmış sarımsak, 4-5 adet “ tane” karabiber, 4-5 adet nohut, en üste üç dört dal dereotu ve 3-4 adet defne yaprağı konur. Turşunun acı olması istenirse bir miktar küçük acı biber (cin biber) ilave edilir. Üç litre klorsuz su, bir orta boy çay bardağı kaya tuzu, bir kahve fincanı sirke, salatalıkların erimemesi için bir nohut tanesi büyüklüğünde limon tuzu ile hazırlanan karışım kavanoza ilave edilir. Kapağı sıkıca kapatılan kavanoz serin ve karanlık bir yerde yaklaşık bir ay bırakılarak turşunun olgunlaşması sağlanır (Ölçü beş litrelik kavanoz içindir). Salatalık Turşusu Toplam 19 Kg. Miktar İçin: 11 kg Salatalık – 7,7 kg salamura dolgu suyu – 0,3 kg aroma ürünleri (sarımsak, acı biber, dereotu, defne yaprağı) Turşuların İçindekiler: Sebze ya da meyve, kaya tuzu, üzüm sirkesi, doğal kaynak suyu, biberiye, defne yaprağı, dereotu, Türkiye de yetişen sarımsak ve tane karabiber

Çubuk Salatalık Turşusu en önemli özelliği yerinde üretimi

Çubuk turşusu en önemli özelliklerinden biriside salatalığın kendi bahçemizde üretilmesidir. Turşu olacak salatalığın özellikle Çubuk’ta yetişen salatalık olması lazım. İşçilerimiz eker, büyütür, toplar sonra turşusunu yaparız. Bir de bunların numarası oluyor, bunun açıklaması şu şekilde boyutları, salatalıkları eleyen makinelerimiz var, 0, 1, 2 diye büyüklüklerine göre elekten geçiriyoruz.  Çubuk’ta kornişon salatalık turşusu kurulmaz. Kornişon salatalığı tırtıklı olur. Bizimkisi düz biraz daha büyük oluyor, 6-7 santim diyebiliriz.  Çubuk’ta turşular ailecek yapılır. Herkes kurulumu bilir. Yani herkes birbirine el verir. Lezzet tat aynı güzellikte olur.

Çubuk salatalık turşusu, tarım bakanlığından onaylı pet şişelerde satışa sunulan, ürünlerimizde hiç bir katkı maddesi yoktur. Ürünlerimiz tamamen sağlıklı ve doğaldır. Fabrikasyon olmayıp, her ailenin kendi bahçesinden üretip evinde kurduğu Çubuk Turşularını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.  Turşularımız doğaldır, açtıktan sonra sunumuz bitince ağzını tekrar sıkı kapatın serin bir yerde yada buzdolabında muhafaza ediniz. Doğal ürünlerin salgı üretmesinden kaynaklanan (barlanma+sünme+beyazlama) gibi özelliklerin olması tamamen doğaldır. Üzerindeki oluşan maddeyi alarak tüketmeye devam edebilirsiniz. Kargonuz elinize ulaştığında ürünün kalitesi, tadı ve hizmetimiz hakkında değerli yorumunuzu 5 yıldız üzerinden oyunuz sitemize yazmanızı rica ederiz.  Sitemizden Çubuk Turşusunun online alış verişinizi güvenle yapabilirsiniz. Hayırlı güzel günler, afiyet olsun. “YORUM YAP ÇUBUK TURŞUSU YADA TURŞU SUYU KAZAN”

cubuk salatalik tursusu 0 Numara

cubuk tursusu icin salatalik tohumu destegiTürkiye’de turşu üretimi ile ünlenen Çubuklu çiftçilere Büyükşehir Belediyesi tarafından salatalık tohumu desteği verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı tarafından Çubuk turşusu için salatalık üreten çiftçilere yüzde 75 hibe destekli salatalık tohumları dağıtıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde düzenlenen tohum dağıtım törenine katılan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, yapılan hizmetin üretici açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Hem kaliteli, hem de hesaplı tohumla çiftçinin yüzünün güleceğini belirten Acehan, “İnşallah bu yıl salatalık üretimi çok fazla artacak ve turşu üretimimiz de o oranda artacak. Çünkü bu yıl turşu üreticilerimiz talebi karşılayamadı. Aylar önce turşu kalmadığı için üreticilerimiz yok satmaya başladı. Ben bu hizmette emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu ise Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan bölgelerde, çiftçileri desteklemek, gelir seviyesini arttırarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için üreticileri desteklediklerini söyledi.

Eraslanoğlu, “Bugün 142 çiftçimize yüzde 25 katkı bedeli karşılığında bin 75 dekarlık salatalık tohumu dağıtıyoruz. Çubuklu sebze üreticilerimiz ilk defa böyle bir destek alıyorlar. Hepsi çok mutlular. İnşallah Ankara’nın en önemli ekonomik ürünlerinden turşu üretimine bizim de bir katkımız olacak. Burada dağıtılan tohumlardan elde edilen hasadı da birlikte düzenleyeceğimiz törenle toplayacağız” dedi.

Törene, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Albayrak, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, Muhtarlar Dernek Başkanı Abdullah Esre, İlçe Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle ve üreticiler katıldı.

Öncelikle Çubuk turşusu neden ve nereden alınır? Sorusuna da cevap getirmek isteriz.

Bildiğiniz turşuları unutturacak bir lezzet. Çubuk turşusu 7’den 77 ye Türkiye ve dünyada ki herkesin damak tatlarına uygun. Katkısız, doğal, patentli ve uzmanlar tarafından sağlıklı olduğunu söylenen. Bunlar Çubuk turşusu neden alınır? konusunda umarım size faydalı olmuştur.

cubuk tursusu nereden alinir

Bize; İstanbul da çubuk turşusu nerede satılır? Şu ilde veya bulunduğu il yada ilçede burada Çubuk turşusu nerede satılır? Nasıl alabilirim soruları geliyor. Bu sorulara cevap olarak; Evet İstanbul’da yada başka bir il yada ilçede bulabilirsiniz. Belki buradan bir aracı tarafından götürülmüş olabilir. Etiketinde Çubuk’un adres, telefon ve markası olması çok önemli. Zaten gerçek Çubuk turşusunu alınca farkı çok şiddetli bir şekilde fark edersiniz. Her türlü sahtekarlığa karşı sizin ve sağlığınız için Çubuk turşusunu sadece ve sadece Çubuk’tan alınması daha uygun olur kanaatindeyiz.  İstanbul, Antalya, Muğla gibi Türkiye’nin her yerine kargo ile kapınıza kadar gönderiyoruz. Gönül rahatlığıyla ürünlerimizi tüketebilirsiniz. Ürünlerimizin içerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Atalarımızdan bize kalan miras ile tamamen doğal ürünlerle kurup, hazırlayıp sizlerin sofrasına sunuyoruz. Temiz yürekli Anadolu insanının samimiyetine güvenebilirsiniz.

İlçemizde başta salatalık, pancar, havuç, domates, patlıcan, cin biberi, kelek, karışık, fasulye, lahana, erik, acı biber, kesme biber, acur, şalgam, soğan, mantar, kereviz, çağla, alıç, erik, ahlat, sarımsak gibi bir çok ürünün turşusu yapılıyor. Zaman zaman turşu çeşitlerini arttırmak için deneme üretimleri de yapıyoruz. Ancak bugüne kadar şeftali ve bamya turşusu yapmamıştık.

Çubuk turşusuna Türkiye’nin her yerinden talep oluyor. Turşularımızın çoğunluğunu doğal ortamda yetişen bitki ve meyve türleri oluşturuyor.

Çubuk Turşusu Nerede Satılır? Satış Yeri ve Noktası emin olmak için en güzeli yerinden almaktır. Türkiye’nin Her Yerinden İnternetten Çubuk Turşusu Alabileceğiniz Güvenilir Online Alışveriş Sitesine Hoş Geldiniz. 

Tarladan Sofraya Çubuk Turşusu Satış Noktası “Sadece Bir Defa Tatmanız Yeterli, Bize Hak Vereceksiniz”

Ürünlerimiz akan bir özellik taşıdığı için sadece ARAS KARGO ile anlaşma yapabildik. Hayırlı güzel gün ve alışverişler.

Sipariş Vermek İçin Tıkla»»»Çubuk Turşusu Bir tık Ötenizde, Tıklayın, Hızlı Kargo ile Kapınıza Kadar Gelsin

İnternette aramalarda önünüze en çok çıkan sorulara cevap vermeye çalıştık.

Çubuk Turşu Firmaları, Çubuk Turşusu Nerede Satılır?, Çubuk Turşusu Fiyatları, Çubuk Turşusu Satış Noktaları, En İyi Çubuk Turşusu, İstanbul da Çubuk Turşusu Nerede Satılır?, Çubuk Turşusu Suyu Nasıl Hazırlanır?, Çubuk Turşusu Ekşi

cubuk tursusu satis yeri ve noktasi

Türkiye’nin tüm illeri plakasız

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

 

Türkiye’nin tüm illeri plaka kodları

01 Adana, 02 Adıyaman, 03 Afyon, 04 Ağrı, 05 Amasya, 06 Ankara, 07 Antalya, 08 Artvin, 09 Aydın, 10 Balıkesir, 11 Bilecik, 12 Bingöl, 13 Bitlis, 14 Bolu, 15 Burdur, 16 Bursa, 17 Çanakkale, 18 Çankırı, 19 Çorum, 20 Denizli, 21 Diyarbakır, 22 Edirne, 23 Elazığ, 24 Erzincan, 25 Erzurum, 26 Eskişehir, 27 Gaziantep, 28 Giresun, 29 Gümüşhane, 30 Hakkari, 31 Hatay, 32 Isparta, 33 İçel (Mersin), 34 İstanbul, 35 İzmir, 36 Kars, 37 Kastamonu, 38 Kayseri, 39 Kırklareli, 40 Kırşehir, 41 Kocaeli, 42 Konya, 43 Kütahya, 44 Malatya, 45 Manisa, 46 Kahramanmaraş, 47 Mardin, 48 Muğla, 49 Muş, 50 Nevşehir, 51 Niğde, 52 Ordu, 53 Rize, 54 Sakarya, 55 Samsun, 56 Siirt, 57 Sinop, 58 Sivas, 59 Tekirdağ, 60 Tokat, 61 Trabzon, 62 Tunceli, 63 Şanlıurfa, 64 Uşak, 65 Van, 66 Yozgat, 67 Zonguldak, 68 Aksaray, 69 Bayburt, 70 Karaman, 71 Kırıkkale, 72 Batman, 73 Şırnak, 74 Bartın, 75 Ardahan, 76 Iğdır, 77 Yalova, 78 Karabük, 79 Kilis, 80 Osmaniye, 81 Düzce

 

Adana İlçeleri: Adana Merkez, Çukurova, Karaisalı, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli, Yumurtalık

Adıyaman İlçeleri: Adıyaman Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik, Tut

Afyon İlçeleri: Afyon Merkez, Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sinanpaşa (Sincanlı), Sultandağı, Şuhut

Ağrı İlçeleri: Ağrı merkez, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak

Aksaray İlçeleri: Aksaray merkez, Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi

Amasya İlçeleri: Amasya merkez, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova

Ankara İlçeleri: Ankara Merkez, Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Gölbaşı, Kalecik, Kahraman Kazan, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar

Antalya İlçeleri: Antalya Merkez, Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, Akseki, Alanya, Demre, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik

Ardahan İlçeleri: Ardahan merkez, Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Posof

Artvin İlçeleri: Artvin Merkez, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli

Aydın İlçeleri: Aydın merkez, Bozdoğan, Buharkent, Çine, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Kuşadası, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenihisar (Didim), Yenipazar

Balıkesir İlçeleri: Balıkesir Merkez, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk

Bartın İlçeleri: Bartın merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus

Batman İlçeleri: Batman merkez, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Sason

Bayburt İlçeleri: Bayburt merkez, Aydıntepe, Demirözü

Bilecik İlçeleri: Balıkesir Merkez, Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt, Yenipazar

Bingöl İlçeleri: Bingöl merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu

Bitlis İlçeleri: Bitlis merkez, Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan

Bolu İlçeleri: Bolu merkez, Dörtdivan,  Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa

Burdur İlçeleri: Burdur merkez, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova

Bursa İlçeleri: Bursa merkez, Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir

Çanakkale İlçeleri: Çanakkale merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice

Çankırı İlçeleri: Çankırı merkez, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Şabanözü, Yapraklı

Çorum İlçeleri: Çorum merkez, Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ

Denizli İlçeleri: Denizli merkez, Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar, Tavas

Diyarbakır İlçeleri: Diyarbakır merkez, Bağlar, Sur, Kayapınar, Yenişehir, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan

Düzce İlçeleri: Düzce merkez, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Yığılca

Edirne İlçeleri: Edirne merkez, Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü

Elazığ İlçeleri: Elazığ merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu, Sivrice

Erzincan İlçeleri: Erzincan merkez, Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü

Erzurum İlçeleri: Erzurum merkez, Aziziye, Palandöken, Yakutiye, Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere

Eskişehir İlçeleri: Eskişehir merkez, Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıçcık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Tepebaşı

Gaziantep İlçeleri: Gaziantep merkez, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkâmil, Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Yavuzeli

Giresun İlçeleri: Giresun merkez, Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere

Gümüşhane İlçeleri: Gümüşhane merkez, Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul

Hakkari İlçeleri: Hakkari merkez, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova

Hatay İlçeleri: Hatay merkez, Altınözü, Antakya, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ, Yayladağı

Iğdır İlçeleri: Iğdır merkez, Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca

Isparta İlçeleri: Isparta merkez, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli

İçel İlçeleri, Mersin İlçeleri: Mersin merkez, içel merkez, Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke, Tarsus

İstanbul İlçeleri: İstanbul merkez, Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir İlçeleri: İzmir merkez, Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Şirinyer, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire

Kahramanmaraş İlçeleri: Kahramanmaraş merkez, Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık, Türkoğlu

Karabük İlçeleri: Karabük merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu, Yenice

Karaman İlçeleri: Karaman merkez, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir, Sarıveliler

Kars İlçeleri: Kars merkez, Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz

Kastamonu İlçeleri: Kastamonu merkez, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü, Tosya

Kayseri İlçeleri: Kayseri merkez, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Talas, Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar

Kırıkkale İlçeleri: Kırıkkale merkez, Bahşılı, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt, Yahşihan

Kırklareli İlçeleri: Kırklareli merkez, Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar, Vize

Kırşehir İlçeleri: Kırşehir merkez, Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman, Mucur

Kilis İlçeleri: Kilis merkez, Elbeyli, Musabeyli, Polateli

Kocaeli İlçeleri: Kocaeli merkez, Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Kartepe

Konya İlçeleri: Konya merkez, Karatay, Meram, Selçuklu, Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Kulu, Sarayönü, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük, Yunak

Kütahya İlçeleri: Kütahya merkez, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane, Tavşanlı

Malatya İlçeleri: Malatya merkez, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan, Yeşilyurt

Manisa İlçeleri: Manisa merkez, Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Turgutlu

Mardin İlçeleri: Mardin merkez, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli

Muğla İlçeleri: Muğla merkez, Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan

Muş İlçeleri: Muş merkez, Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt, Varto

Nevşehir İlçeleri: Nevşehir merkez, Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Ürgüp

Niğde İlçeleri: Niğde merkez, Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla

Ordu İlçeleri: Ordu merkez, Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey, Ünye

Osmaniye İlçeleri: Osmaniye merkez, Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas, Toprakkale

Rize İlçeleri: Rize merkez, Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere, Pazar

Sakarya İlçeleri: Sakarya merkez, Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Hendek, Karapürçek, Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Geyve, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Taraklı

Samsun İlçeleri: Samsun merkez, Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy, Alaçam, Asarcık, Ayvacık, Bafra, Çarşamba, Havza, Kavak, Ladik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Terme, Vezirköprü, Yakakent

Siirt İlçeleri: Siirt merkez, Aydınlar, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Şirvan

Sinop İlçeleri: Sinop merkez, Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli

Sivas İlçeleri: Sivas merkez, Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara

Şanlıurfa İlçeleri: Şanlıurfa merkez, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir

Şırnak İlçeleri: Şırnak merkez, Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi, Uludere

Tekirdağ İlçeleri: Tekirdağ merkez, Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy

Tokat İlçeleri: Tokat merkez, Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt, Zile

Trabzon İlçeleri: Trabzon merkez, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü (Şarli), Çarşıbaşı (İskefiye), Çaykara (Kadahor), Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı (Goneşara), Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı (Ağasar), Tonya, Vakfıkebir (Fol), Yomra

Tunceli İlçeleri: Tunceli merkez, Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek, Pülümür

Uşak İlçeleri: Uşak merkez, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı, Ulubey

Van İlçeleri: Van merkez, Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray

Yalova İlçeleri: Yalova merkez, Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy, Termal

Yozgat İlçeleri: Yozgat merkez, Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı, Yerköy

Zonguldak İlçeleri: Zonguldak merkez, Alaplı, Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Karadeniz Ereğli

cubuk tan Mehmetcige tursuAnkara’nın Çubuk ilçesinde, Terör Mağdurları Derneği ve Çubuk Belediyesi öncülüğünde toplanan malzemeler Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de bulunan Türk askerlerine gönderildi.

Yavuz Selim Mahallesi Atatürk Parkı’nda gerçekleşen törende İlçe Müftüsü Muharrem Genç tarafından dua sonrası Çubuk turşusu, yün atkı, çorap, bere gibi ürünlerin yüklü olduğu kamyon Kilis’e dualar eşliğinde gözyaşlarıyla uğurlandı.

Çubuk’un nüfusu oranıyla en fazla şehit veren bir ilçe olduğunu belirten kaymakam İbrahim Çenet: “Vatanımızın birlik ve beraberliği için gerekirse uğrunda can vermek üzere Afrin’de mücadele eden Mehmetçiklerimize, 80 milyonun kalbinin yekpare onlar için attığını bir kere daha göstermek üzere bu kampanya düzenlenmiştir. Mehmetçiğimiz Çubuk turşusu yiyerek inşallah çok daha dinç kalacaklar. Onlara bizleri hissettirecek, hatırlatacak bu güzel hediyeleri hep birlikte dualarla göndereceğiz. İnşallah bu yapmış olduğumuz küçük ama anlamı çok büyük olan bu destek ile birlikte çocuklarımız, asker kardeşlerimiz yapmış oldukları işi muzafferle tamamlayarak ülkemize geri dönecekler.  Her daim de onların arkasında olacağız” dedi.

Şehit yakınları ve gazilerinin kalbinin, gözü ve kulağının Afrin’de yapılan operasyona katılan Mehmetçikle birlikte olduğunu belirten Çubuk İlçesi Terör Mağdurları Dernek Başkanı Zeki Avan: “Çubuk halkı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’e yapılan harekatı destekliyoruz. Bizde ne yapabilir diye düşündük. Neticesinde kimi turşu, kimi elbise, kimi bazlama ve gözleme getirdi. Amaç kalbimizin, gönlümüz orada olduğunu göstermektir. Aslında devletimizin ve askerimizin bunlara ihtiyacı yok ama biz onlara sevgimizle moral ve güç vermeye çalışıyoruz. Tüm bu desteklerden dolayı tüm Çubuk halkına teşekkür ediyorum. Orada bulunan askerlerimize de başarılar diliyorum” dedi.

Programa, Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Belediye Başkan yardımcıları Hasan Hüseyin Karakuş, Zeki Metin, siyasiler, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

https://www.cubuktursulari.comhttp://www.cubuktursu.comhttp://www.cubuk.bizhttp://www.cubuk.org

Turşusuyla adını dünyaya duyuran meşhur Çubuk turşusu için denetim ekibi, ilçedeki turşucuları sürekli denetlerken, Çubuk turşusunda tağşiş ve taklidi ortadan kaldırmak için çalışmalarına başladı.

Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediyesi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ticaret Borsası tarafından oluşturulan Çubuk Turşusu Denetim Ekibi, sahte Çubuk turşusuyla mücadele edecek.

Çubuk Turşusu Denetim Ekibi Başkanı ve Zabıta Müdürü Ahmet Karakuş; vatandaşların sahte Çubuk turşusu olup olmadığını kontrol etmek için aldıkları turşuların, etiketlerine dikkatlice bakmaları gerektiğini söyledi. Çubuk Tipi ve Çubuk usulü yazan etiketlerin gerçek Çubuk Turşusu olmadığını bilmelerini istedi.

SAHTE ÇUBUK TURŞUSUNA DİKKAT

Piyasada çok fazla sahte Çubuk turşusu var olduğunu belirten Karakuş, “Çubuk tipi ve usulü gibi ifadeler varsa ve üretim yerleri Çubuk dışındaysa bu turşular kesinlikle Çubuk turşusu değildir. Vatandaşlarımız bunlardan uzak dursunlar. Eğer Çubuk dışından üretilmiş ve Çubuk turşusu adıyla satılıyorsa, vatandaşlarımız derhal Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğüyle iletişime geçip bize ihbarda bulunsunlar. Emeğin ve emekçinin hakkı yenmesin” dedi.

ÇUBUK TURŞUSU HOLOGRAMLI OLACAK

Çubuk’ta üretim yapan turşu atölyelerinin de patente göre üretim yapmaları konusunda denetimlerin gerçekleştirildiğini hatırlatan Karakuş: “Biz denetim ekibi olarak sadece ilçe dışında değil ilçe içinde de üretimi yapılan turşuların üzerinde Çubuk ifadesi yazıyorsa, aldığımız patentte belirtilen üretim standartlarına uymak zorunda olduklarını üreticilerimize bildiriyoruz ve buna göre denetimlerimizi yapıyoruz. Sahte etiket bastırıldığını da tespit ettik. Bu nedenle de özel hologram uygulaması yapılacak. Bunu da biz yakında hazırlayıp turşucularımıza dağıtacağız. Vatandaşlarımızın da bundan sonra aldıkları turşuların hologramlı olmalarına dikkat etmelerini isteyeceğiz” dedi.

ÇUBUK TURŞUSU MARKASI KORUNACAK

Denetim ekibinin Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğunu belirten Karakuş, “Aldığımız yetkiyle mücadelemize başladık. Sahte Çubuk turşusu üreten tesisleri ve satış yerlerini tespit ettik. Biz Çubuk turşusu markasını ve ilçemizdeki turşucuların hakkını korumak için çalışmalarımıza başladık. İnşallah ilçemiz dışında üretenlerle bu haksız rekabetin önüne geçmek için mücadelemize çok hızlı bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

cubuk tursusu denetimleri araliksiz suruyor

Çubuk’ta kışlık sebze ve meyvelerden turşu kuran ev hanımları, hem aile bütçesine hem de ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

Dünyaca ünlü turşusuyla meşhur olan Çubuk’ta ev hanımları salatalık, fasulye, biber, kelek, domates pancar, lahana, brokoli ve havuç gibi kışlık sebze ve meyvelerden turşu kuruyor.

Kendi evlerinde bulunan standartlara uygun atölyelerde turşu kuran hanımlar, buradan elde ettikleri gelirle hem aile bütçesine hem de ilçe ekonomisine destek veriyor.

Çubuk turşusu yapımında önemli etkenler var olduğunu söyleyen hanımlar, Çubuk turşusunun özel ve güzel olması için buranın havası ve suyu olması gerektiğini belirtiyorlar.

Turşu üreticisi Satı Ağa Özkan turşu yapımını kaynanasından öğrendiğini ve 30 yıldır turşu satarak aile bütçesine katkı verdiğini söyledi. Kazandığı parayla üç çocuğunu üniversitede okuttuğunu aktaran Özkan, zahmetli de olsa işini severek yaptığını belirtti.

Yaz kış demeden turşu kurduklarını kaydeden Koç, ” Turşu kurmayı arkadaştan kurmayı öğrendim ve 20 senedir de turşu kuruyorum. Üç çocuğum var ikisi okulu bitirdi birisi halen okuyor. Turşudan kazandıklarımızla ben de arkadaşlarım gibi çocuklarımızı okutuyorum. Şimdi kışlık sebzelerle turşu kurma mevsimi olduğu için pancardan turşu kuruyoruz” diye konuştu.

Hanimeli Tursuları Kurulumu

Çubuk doğal turşusu ile mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Hanımlar turşu günü yapıyor. İş yerleri ve evlerde turşu severler erkek ve hanımlar bir araya gelip, herkes istediği ve sevdiği turşu siparişini kendi veriyor. Hem hediyelerini alıyor. Hem de uygun fiyata turşularını alıyor.

Kargo firmasının cam şişe kabul etmemesinden (kırılma ve yaralanma riski olduğundan) Tarım Bakanlığı tarafından onaylı pet şişelerde sunduğumuz turşunuzu bu şekilde de tüketebilir ya da isteğe bağlı cam kavanoza alabilirsiniz. Turşularınızı hemen açıp yiyebilir misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Turşunuzu istenilen miktarda aldıktan sonra tekrar ağzını sıkı bir şekilde kapatmalısınız. Güneş görmeyen serin bir yerde ya da buzdolabına koyunuz. Unutmayın bu en önemli noktalardan birisidir.

Lezzetli ve mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında olan Çubuk Turşusu standartlara uygun olarak üretilen patentli bir turşudur. Ürün son kullanma tarihi ile ilgili pek sorununuz olmasın, çünkü kapağı açılan turşumuzun hemen tüketileceği tüketiciler tarafından da ispatlanmıştır. Eş dost akraba ve komşularınıza da ikram ederseniz kimseyi bu tattan mahrum etmeyin. Çubuk’ta turşu sevgisi bir başkadır. Her şey özenle seçilip hazırlanır. 7’den 77’ye meşhurumuzun adına leke sürmemek için uğraşır herkes. Meşhur olmasında da bir anlam vardır elbet. Boşuna bu unvanı almadı. Her kesimin damak tadına uygun sağlıklı gıdalar üretmektir işimiz. Turşularımız tamamen doğaldır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Zaten atılmasına da gerek yoktur. Tarih boyunca kendini ispatlamış tuz ve sirke bu işte herkes tarafından bilinmektedir. Turşu daha önceleri sadece kış yiyeceği olarak bilinse de şimdilerde yaz kış 12 ay boyunca yenen bir yiyecek olmuştur. Çubuk’ta birçok sebze ve meyveden yapılan turşu çeşidi vardır.

Çubuk turşusu fiyatları ve internetten online satış ve alış verişi yapılabiliyor.

cubuk Dogal Tursunun Dogru Adresi Secildi

Çubuk Turşuları Fiyatları

PERAKENDE ÜRÜN ve FİYAT LİSTESİ:

Çubuk Turşuları Fiyatları

PERAKENDE ÜRÜN ve FİYAT LİSTESİ:

S. No      ÜRÜN ADI          1 Kg       2 Kg       5 Kg       TL

1             SALATALIK 0      15           20           33          TL

2             SALATALIK 1      13           18           28           TL

3             SALATALIK 2      –             –             24          TL

4             PANCAR              13           18           25            TL

5             LAHANA              12           17           23            TL

6             FASULYE              15           25           35           TL

7             Yakan Acı Biber   15           22           35           TL

8             Tombul Biberiye  15         22           35             TL

9             JELEPONE           13           18           30           TL

10           TATLI BİBER       13           20           28          TL

11           DOMATES             12           18           25           TL

12           TÜRLÜ                  13           18           25            TL

13           EZME                    15           25           40            TL

14           SARIMSAK          20           –             –              TL

15           ACUR                    13           20           30            TL

16           HAVUÇ                 13           18           25            TL

17           KELEK                   13           20           30           TL

18           İÇLİ KELEK         15           25           35            TL

19           ÇAĞLA                  15           30           45            TL

20           CAN ERİĞİ          15           30           45            TL

21           KOZALAK            15           –             –               TL

22           EV SALÇASI        15           –             –              TL

23           İÇLİ PATLICAN  15           25           35            TL

cubuk tursulari fiyatlari 2017-2018 Yeni Sezon Perakende Fiyat Listesi

 

 

 

Not: Fiyatlarımıza KDV Dahil Değildir.

Çubuk Turşusu Festivali yeni yerinde yapılırken stantlarımızda misafirlerimize 4 ton turşu ikram ettik, festival gerçekten görülmeye değerdi.

Çubuk Turşusu Festivali bu yıl 12’incisi gerçekleştirildi

Çubuk Turşusu Festivali kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı. Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunurken, yürüyüş, Atatürk Parkı’nda son buldu.

Çubuk Turşusu Festivali Katılım Çok Yoğundu

Çubuk Turşusu Festivali önce Yıldırım Beyazıt Okulu önünden başlayan kortej yürüyüşüne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Ahmet Gündoğdu, Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Akyurt belediye başkanı Gültekin Ayantaş, Mamak Belediye başkanı Mesut Akgül, birçok büyük elçi ve görevlileri, çeşitli kurumların ilçe yöneticileri, siyasiler, vatandaşlar ve festival için ilçeye gelen yabancı gruplar katıldı. Çubukabad parkında yapılan konuşmaların ardından, konuklar tarafından sahnede kurdelenin kesilmesiyle festival açılışı gerçekleşti. Stantları gezen protokol üyelerine alanda kurulan çadırı yöresel ürünler ikram edildi.

Çubuk Turşusu Festivali içerisinde EV TİPİ ÇUBUK TURŞUSU ÜRETİM TESİSİMİZİ AÇTIK

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, düzenlenen törende yaptığı konuşmada ilçedeki turşu üreticilerine rehberlik ve yol göstermek amacıyla tesisin projelendirildiğini vurgulayan Acehan, şöyle konuştu: ‘Geçmişte anne ve ninelerimizin yaptığı usullerde turşuları geliştirerek yaygınlaştırmak istiyoruz. Bir hekim olarak gerçek turşunun faydalarını çok iyi biliyorum. Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte iki önemli proje hayata geçirdik. Bunlardan biri agat taşı işleme atölyesi diğeri ise Çubuk ev tipi turşu atölyesidir. Biz burayı Allah nasip ederse belli bir düzeye getirdikten sonra kesinlikle turşucu kardeşlerimize, turşu kooperatifimize devredeceğiz”dedi.

Çubuk Turşusu Festivali probiyotik yaşam bilgisi verildi

Probiyotikler yaşayan mikro organizmalardır. Yeterli miktarda olduklarında yaşadıkları vücuda fazlasıyla yararlıdırlar. İnsanlık, tarih boyunca bakteri kültürleri tarafından fermente edilen yiyecekleri tüketti ve sağlık yararları hep bilindi ancak son 20-30 yılda probiyotikler bilim insanlarının ve tıp çevrelerinin ilgisini çekmeye başlamış, çok sayıda bilimsel çalışma yayınlanmıştır ve halen devam etmektedir. Acehan: “Bu turşu tesisini de doğru turşu üretme konusunda öğretmek ve rehber olmak için kurduk. Biliyorsunuz turşu probiyotik, biyolojik ve canlı bir gıdadır. Biz Çubuk’ta probiyotik turşu üretimi yapıyoruz. Bunu önleyecek yanlış tutumlardan üretimlerden uzak durmamız gerekiyor. O yüzden atalarımız ne güzel söylemiş; ‘can boğazdan gelir. Biliniz ki fermente turşuyu ve yoğurdu çok tüketen insanlar uzun ömürlü olur. Uzun yaşarlar ve çok sağlıklı olurlar mikroplarla mücadele de çok daha güçlü olurlar” dedi. Acehan, projenin yaklaşık 680 bin lirasının Ankara Kalkınma Ajansı’ndan bir o kadarının da belediye tarafından karşılandığını belirterek, gelecek yıl turşu kurmak için kullanılacak küplerin üretimi amacıyla atölye kurulması için çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından atölyenin açılışı yapıldı.

Çubuk Turşusu Festivali Muhteşem görsellikleri ile son buldu

İlçede bu yıl 12. düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali sona erdi. Çubukabad parkında 4 gün boyunca renkli etkinliklerin yanı sıra festival sanatçıları: Funda Arar, Kıraç, İsmail Altunsaray, Turgay Başyayla, İbocan, Aysel Yakuboğlu, Erol Şahin, Cengiz Taşkent, İbrahim Altınışık, Çiğdem Gürdal ve Çubuklu İbo birbirinden güzel şarkı ve türküler seslendiriken, kardeş şehirlerimizden Maglaj, Zonguldak, Rize ve Antep’den folklor grupları sahne aldı. Yaklaşık 400 tanıtım standının kurulduğu festivalde, misafirlere yiyecek içecek ve bolca turşu ikram edildi. Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, konser sonunda yaptığı konuşmada, dört gün süren festivalin çok başarılı geçtiğini söyledi. Festivalin güzel bir yerde yapıldığını Acehan: “Gerçekten dört gün çok yoğun bir misafir akınına uğradık. Yüz binlerce insan ilçemizi ziyaret etti. Bizleri ve Çubuk’u tanıdı, ilçemizden ürünler aldılar ve giderlerken de yüzlerinde memnuniyet ifadelerini gördük. Festivalimize tüm destek veren, emek veren herkese buradan teşekkür ediyorum “dedi. Birçok eğlence aktivitenin aynı anda bir arada olduğu Çubuk Turşu Festivali, İbocan konseri ve havai fişek gösterisi ile sona erdi.

cubuk tursusu festivali gorulmeye degerdi

Festival ne zaman derseniz hazırlıklar başladı. 12. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivaline 14-17 Eylül’de herkesi mutlaka bekliyoruz.

Festival ne zaman başlıyor

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yapılacak olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali 14 Eylül Perşembe sabahı başlayıp, 17 Eylül gecesi son bulacak. Doya doya yaşamanız için tam 4 gün sürecek.

Festival ne zaman bu yıl farklı bir yerde Aşağı Çavundur’da ki Çubukabad Parkında yapılacak

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek festivalde ilklerin gerçekleştirileceğini ve festival alanının yapımı devam eden Çubukabad Parkı olacağına belirten Başkan Tuncay Acehan, “Festival komitesine Kaymakam İbrahim Çenet ve ben başkanlık edeceğiz. Ana festival komitesinin yanında 15 alt komite de festival için çalışmalar yürütecek. Ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle önceki iki yıl üst üste festivali iptal etmek zorunda kalmıştık. İnşallah bu yıl festivalimizi düzenleyeceğiz. Bu yıl ilk defa festival alanını değiştireceğiz. Bundan sonraki festivaller, bu tür etkinlikler için tasarladığımız Çubukabad Parkı’nda gerçekleştirilecek. Alanı festival tarihine yetiştirmek için fen işleri, park ve bahçeler ile destek hizmetleri müdürlüklerimiz çalışıyor. Festivalle amacımız, ilçemizin turşu ve agat taşı başta olmak üzere yöresel ürünleriyle tarihi ve doğal yönlerini ön plana çıkarmaktır. Kaynaklarımızı en etkin ve verimli şekilde değerlendirerek yapmayı planladığımız festivalimizi 14-17 Eylül tarihlerinde düzenleyeceğiz. Festival alanıyla merkez arasında ücretsiz servisler konulacak. Festival alanında tanıtım ve satış stantlarının yanında otağ çadırları da kurulacak. Merkez ile festival alanı arasında sürekli ring yapan servisler olacak. Ankara’dan gelen otobüslerin de son durağı festival alanı olacak. Festival alanında biri protokol ağırlamada kullanılmak üzere 6 otağ kuracağız. 300 satış ve tanıtım standı ile köylerimizde üreticilerin ürettiği ürünleri satabileceği köy pazarı kurulacak” diye konuştu.

Festival ne zaman sorun olmadığı sürece her yıl düzenli yapılacak

Festival ne zaman sorularınıza cevap herhangi bir sorun olmadığı sürece 2017-2018-2019-2020-2021-2022-2023 tarihlerinde de yapılacak.

İlçe yöneticileri ve Çubuk Turşucuları olarak 14-17 Eylül de yapılacak olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivaline tüm dünyayı Çubuk’a davet ediyoruz.

Çubuk turşu festivalimize gelemeyip turşu alamayanlar üzülmesinler. Biz sizi bu eşsiz lezzetten mahrum bırakmıyoruz. Bu yılın taze ürünlerinden kurulacak turşularımızı Türkiye’nin her yerine güvenilir online ve telefonla alış veriş aşağıdaki

Güvenilir sitelerimizden turşularınızı online satın alabilirsiniz. Üstelik kapınıza kadar geliyor. Şimdiden Afiyet olsun…

Festival ne zaman ankara cubuk tursu kultur festivali

Çubuk turşu kurulumu öncesinde turşu üretiminde kullanılan sebze ve meyvelerin hasadı ve aynı zamanda evlerde kurulumu başladı.

Çubuk turşu kurulumu için meyve ve sebze hasadı start aldı

Türkiye’nin turşu üretiminde söz sahibi olan Çubuk’ta sebze ve meyveler yetiştirilip kurularak turşu ticaretine başlandı.

ÇİFTÇİ VERİMDEN MEMNUN TALEP HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Çubuk turşusu üretim ve kurulumunun bu yıl verimli olduğunu belirten turşu üreticileri, “Bu yıl ürün ekimini geçen yıla oranla daha da artırdık. Bu yıl verimden memnunuz halen toplama ve kurulum devam ediyor. Tüm turşuluk ürünleri mümkün olduğu kadarıyla kendimiz doğal olarak yetiştirip yine doğal olarak kuruyoruz” dedi.

Çubuk turşu kurulumu taze ürünlerden yapılarak bu yılki festivalde yine taze ürünler yer alacak

Yaklaşık 50 yıldır turşuculuk yaptığını ve her geçen yıl talebi karşılamada zorlandıklarını belirten üreticiler, ” Turşuculuk atalarımızdan kalan miras. Bu sektörün de ilçe ekonomisine büyük katkısı oluyor. Çubuk ve bölgesinde yetişmeyen salatalıktan hem lezzet bakımından hem de kalite bakımından Çubuk turşusu olmaz. Farkımız turşularımızın içerinde katkı maddesi olmaması tamamen doğal olmasıdır. Önümüzdeki günlerde yapacağımız festival için de ürünlerimizi hazırlıyoruz. Bu yıl da bol miktarda turşu kurup satışını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Çubuk turşu kurulumu sonrası misafirlere turşu festivalinde 4 ton turşu ikram edilecek

Ankara’nın Çubuk ilçesinde 14-17 Eylül’de düzenlenecek “12. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali“nde halka yaklaşık 4 ton turşu ikram edilecek. Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi yetkilileri yaptığı açıklamada, turşunun ilçenin önemli geçim kaynaklarından olduğunu söyledi.İlçede yaklaşık 3 bin dönümde salatalık yetiştirildiğini belirten üreticiler, bölgede etkili olan yağış dolayısıyla bu yıl mahsulün geç olgunlaştığını ifade etti. Turşucular, geçen sezon dönümden yaklaşık 3 ton ürün alındığını anımsatarak “Bu yıl dönüm başına 2 ton civarında ürün alınacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yıla göre fiyatta yüzde 30 civarında artış oldu. 0 ve 1 numara salatalık 2,40 lira, 2 numara 1,40 lira, 3 numara ise 80 kuruştan alıcı buluyor” dedi.

Bu sezon sadece salatalıkta yaklaşık 25 ile 30 bin ton civarında turşu kurulacağını tahmin ettiklerini dile getiren Benli, turşunun kilogram satış fiyatını festival öncesinde açıklayacaklarını vurguladı. Benli, festivale herkesi davet ederek bu yıl misafirlere yaklaşık 4 ton turşu ikram edeceklerini aktardı. Salatalığın hasadına başlanması dolayısıyla atölyelerde turşu kurma işinde de yoğun döneme girildiğine işaret eden Benli, hasadın yaklaşık 2 ay süreceğini sözlerine ekledi.

Festivalin ilçenin tanıtımı ve ekonomisi açısından önemli olduğunu kaydeden üreticiler, “Ankaralıları organik ve kaliteli ürün almaya Çubuk’a bekliyoruz. Bu yıl festivalden beklentimiz daha büyük” dedi.

cubuk tursu kurulumu ve Hasat Basladi

 

Çubuk turşusu özelliği ile her zaman ön plana çıkmıştır. Tabi bu lezzetli kıvamı tutturmak için el almak ve tecrübe çok önemlidir.

Çubuk turşusu özelliği ile ilçede bir sektör haline geldi

İlçede geçimini turşu satarak sağlayan birçok aile var. Çubuk turşusunun lezzetini tadan ve kalitesini duyan birçok kişinin yurdun dört bir yanından online turşu alıyorlar. Çubuk turşularının ününü internetten ve basından duyan birçok kişi turşu satın alıyor. Bu lezzeti bir kez tadan mutlaka ikinci sipariş işlemlerini başlatıyor. Çubuk’un ünlü ve sağlıklı lezzetli yiyecekleri arasında yerini koruyan Çubuk Turşusu gün geçtikçe ününe ün katıyor. Her daim fermente olan yararlı bakteri kaynağı doğal antibiyotik olan Çubuk turşusu atalarımızdan kalan lezzetli bir miras olmuştur.

Çubuk turşusu özelliği ile yine her zaman bir adım öndedir

Ev yapımı ve katkısız olan bu doğal tat, Çubuk’tan dünyaya açılarak kendini ispatlamış ve lezzetli ürünler arasında yerini almıştır. Bu direk tüketici tarafından direk yiyerek ispatlanmıştır. Bu lezzeti bütün gurme ve turşu severler onaylamıştır. Yeşil Çubuk olarak bilinen güzel ilçenin lezzetli yiyeceği Çubuk turşusu içindeki doğallığı ile iştahları kabartır.

Turşu suyu kıvamı berrak bilinir Çubuk turşusu özelliği ise koyu kıvamdadır

İnsanlar berrak net görünen turşuyu bildikleri için, gerçek turşu suyu sanki bozulmuş görüntüsü veriyor. Aslında Çubuk turşusu suyu koyu bir kıvamda olur. Biz normalde o koyu kıvamın yerine yeni aynı şekilde doğal turşu suyu hazırlayarak berrak görünmesi için yeni turşu suyu hazırlıyoruz. İşin ilk kurulumdaki turşu suyu koyu kıvamda ve bulanık şekildedir. Bu koyu bulanık kıvam içerisindekilerle gerçek özdeşleşen turşu suyu kıvamıdır. Asıl şifalı olan su aslında odur. Bu yüzden suyun bulanıklığına aldanmayın. Doğal ürünün görüntüsü öyle berrak olmaz. O da zaten doğal olmaz. Dediğimiz gibi biz doğallığı bozmuyoruz. Sadece istenilen görüntüyü vermek adına taze turşu suyu hazırlıyoruz.

Bir diğer Çubuk turşusu özelliği ise güvenle tüketilebilen ürünler olması

Güvenle tüketebileceğiniz ürünler hazırlıyoruz. Doğallıkta endişeniz olmasın. Çubuk turşusu patentli bir turşudur. Çubuk turşusunun kurulumunu her turşucu aynı oran ve ölçüde kurar, sonucunda da hemen hemen aynı oranda bir tat ortaya çıkar. Lezzetli bir turşu ararsanız doğru adrestesiniz. Çubuk turşusu sadece Çubuk’ta yetişen ürünlerden olmalı. Zaten başka bir yerde yetişen sebzelerden güzel bir tat yakalanmadığı gözlenmiş, kanıtlanmıştır. Sizde deneyince göreceksiniz zaten. Unutmayın hem istediğiniz lezzeti yakalayamayabilir, hem de bütün emekleriniz zayi olabilir. İlla ki buranın havası suyu ve ürünü olmalı ki Çubuk turşusu olabilsin.

cubuk tursusu ozelligi ve guzelligi ile dikkatleri uzerine cekiyor

Çubuk turşu festivali ne zaman sorusuna cevap geldi. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali bu yıl 14-17 Eylülde yapılacak.

Çubuk turşu festivali için komite toplandı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yapılacak olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali için Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde festival komitesini belirlenmek üzere toplantı düzenlendi.

Çubuk turşu festivali bu yıl farklı bir yerde Aşağı Çavundur’da ki Çubukabad Parkında yapılacak

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek festivalde ilklerin gerçekleştirileceğini ve festival alanının yapımı devam eden Çubukabad Parkı olacağına belirten Başkan Tuncay Acehan, “Festival komitesine Kaymakam İbrahim Çenet ve ben başkanlık edeceğiz. Ana festival komitesinin yanında 15 alt komite de festival için çalışmalar yürütecek. Ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle önceki iki yıl üst üste festivali iptal etmek zorunda kalmıştık. İnşallah bu yıl festivalimizi düzenleyeceğiz. Bu yıl ilk defa festival alanını değiştireceğiz. Bundan sonraki festivaller, bu tür etkinlikler için tasarladığımız Çubukabad Parkı’nda gerçekleştirilecek. Alanı festival tarihine yetiştirmek için fen işleri, park ve bahçeler ile destek hizmetleri müdürlüklerimiz çalışıyor. Festivalle amacımız, ilçemizin turşu ve agat taşı başta olmak üzere yöresel ürünleriyle tarihi ve doğal yönlerini ön plana çıkarmaktır. Kaynaklarımızı en etkin ve verimli şekilde değerlendirerek yapmayı planladığımız festivalimizi 14-17 Eylül tarihlerinde düzenleyeceğiz. Festival alanıyla merkez arasında ücretsiz servisler konulacak. Festival alanında tanıtım ve satış stantlarının yanında otağ çadırları da kurulacak. Merkez ile festival alanı arasında sürekli ring yapan servisler olacak. Ankara’dan gelen otobüslerin de son durağı festival alanı olacak. Festival alanında biri protokol ağırlamada kullanılmak üzere 6 otağ kuracağız. 300 satış ve tanıtım standı ile köylerimizde üreticilerin ürettiği ürünleri satabileceği köy pazarı kurulacak” diye konuştu.

cubuk tursu festivali ne zaman sorusuna cevap 14 Eylul

Çubuk turşu festivali sorun olmadığı sürece her yıl düzenli yapılacak

Çubuk Turşu festivali herhangi bir sorun olmadığı sürece 2017-2018-2019-2020-2021-2022-2023 tarihlerinde de yapılacak.

İlçe yöneticileri ve Çubuk Turşucuları olarak 14-17 Eylül de yapılacak olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivaline tüm dünyayı Çubuk’a davet ediyoruz.

Çubuk turşu festivalimize gelemeyip turşu alamayanlar üzülmesinler. Biz sizi bu eşsiz lezzetten mahrum bırakmıyoruz. Bu yılın taze ürünlerinden kurulacak turşularımızı Türkiye’nin her yerine güvenilir online ve telefonla alış veriş aşağıdaki

Güvenilir sitelerimizden turşularınızı online satın alabilirsiniz. Üstelik kapınıza kadar geliyor. Şimdiden Afiyet olsun