Çubuk Turşusunun Ham Maddeleri Ekildi

Ülkelerin de ki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli aileler, Çubuk’ta salatalık tarlalarında mevsimlik işçi oldu.

Doğu illerinden her yıl yaklaşık 4 bin mevsimlik işçinin geldiği Çubuk ve çevresinde üreticiler, bu yıl işçi bulmakta zorlanınca Suriyelileri çalıştırmaya başladı. Adana, Antalya ve Şanlıurfa’dan gelen Suriyeli işçiler, çalıştıkları tarlaların yakınlarına çadırlarını kurarak, salatalık tarlalarında çapa yapmaya başladı.

Suriyeli işçileri çalıştırmak zorunda kaldıklarını ifade eden Mehmet Ali Yılmaz, “Personel ihtiyacını genelde doğu illerinden sağlıyorduk şimdi ise Suriyeli arkadaşları getiriyoruz. İşçi bulmakta zorlanıyoruz. Suriyelilerin de işe ihtiyacı var. O yüzden Suriyelileri çalıştırıyoruz. Bu yıl terör olayları nedeniyle gelemediler. Biz de mecburen Suriyelilerle çalışmaya başladık. Onlar da işi bilmiyorlar, biz öğretiyoruz. Doğudan gelen vatandaşlarımız ekmeyi, çapa yapmayı ve toplamayı biliyorlardı. Daha nazik davranıyorlardı ve kayıplarımız en aza iniyor, tonaj olarak üretimimiz de fazlalaşıyordu” dedi.

Üreticilerin aylar öncesinden işçi bulmak için Adana, Antalya ve Urfa gibi illeri dolaştığını vurgulayan Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, “Oralardan Suriyeli mültecileri getirdiler. Bir kısmı da daha önceden buraya gelen Suriyelileri çalıştırıyor. Suriyeliler olmasaydı bu yıl tarım sektöründe çok büyük sıkıntı yaşanırdı. Sebze üretimi olmayacağından özellikle ilçemizde turşu üretiminde çok büyük düşüş yaşanırdı” diye konuştu. Gülle, Suriyeli işçilerin 40 ila 45 lira arasında yevmiye ile çalıştırıldığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir