Meşhur Çubuk Salatalık Turşusu Kurulum Tarifi

Turşusuyla meşhur Ankara’nın Çubuk ilçesinde yapılan turşuların yapılışı ve kurulumu hakkında doğru tatbik edilirse mükemmel bir lezzet yakala bilirsiniz.

Çubuk Turşusu Nasıl Yapılır? Sorusunun Cevabı olarak:

Kurulum için önemli malzemeler: 1 kg küçük düz salatalık (Tırtıklı Kornişon Salatalık Değil)  8 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı üzüm sirkesi, 8-10 dal dereotu, isteğe bağlı bütün karabiber ve kuru nohut konabilir. En don olarak alabildiği kadar doğal su

Çubuk Turşusunun düzgün kurmak ve yumuşak değil de kıtır kıtır olması için Teferruatlı Hazırlanışı: Malzeme listesinden ardından artık turşumuzu kuralım, salatalıkların bir kaç yerine delik açıyoruz ve kavanoza muntazam bir biçimde yerleştiriyoruz. Salatalıklar yıkanır, kurulanır, uygun büyüklükteki kavanoza aralarına dövülmüş sarımsak serperek yerleştirilir, kavanozun üzerine de sirke dökülür, kavanozun alabileceği kadar doğal su doldurulur, çukur bir kaba tekrar boşaltılır, üzerine kaya tuzu, limon tuzu konur, iyice karıştırılır, kavanoza tekrar dökülür, kavanozun üst kısmına önce defneyaprağı sonra dereotu konur, mümkünse üzerine bir ağırlık yerleştirilir (bir taş parçası olabilir) kavanozun kapağı sıkıca kapatılır en az 15 gün serin ve karanlık bir ortamda bekletilir.

İlk sırayı döşedik, kabuğunu soyduğumuz ve üzerini hafifçe ezilen sarımsakların yarısı ilave edilir. Limon tuzunun da yarısını katıyoruz, tane karabiberin yarısını da ekliyoruz. Çubuklular, özelikle kalın saplı dereotunun kokusu nedeni ile kullanılmasını öneriyorlar. Kokusunun çıkması için defne yaprağının kenarlarını keserek ekliyoruz ve çok fazla defne yaprağı kullanmıyoruz. Yalnızca 2 yaprak yeterli olacak ve kaya tuzumuzun yarısını koyuyoruz. Üzerine bir daha salatalıkları dizmeye devam ediyoruz, sonra da kalan malzemelerimizi limon tuzu, kaya tuz, defneyaprağı, karabiber, sapları ile beraber dereotunu da ekliyoruz. Bununla Beraber çubuk turşularının özelliklerinden biri de  yörede özel olarak yetişen sebzelerin kullanılması sirkeyi de bırakıyoruz. Son olarak akşamdan kaynatıp soğutulan suyu ilave ediyoruz. Bu su eksilebilir, 2-3 günde bir sirke desteği yapabiliriz, şimdi kapağını sıkıca kapatarak 3 hafta bekliyoruz. 3 hafta ardından çubuk turşumuz ağır ağır lezzetine kavuşacaktır. Ardından kapağını açıyoruz hiç bir bozulma yok, gördüğünüz gibi tazeliğini saklayabiliyor. Şimdiden Afiyet Olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir