Çubuk Turşusu Festivali Görülmeye Değerdi

Çubuk Turşusu Festivali yeni yerinde yapılırken stantlarımızda misafirlerimize 4 ton turşu ikram ettik, festival gerçekten görülmeye değerdi.

Çubuk Turşusu Festivali bu yıl 12’incisi gerçekleştirildi

Çubuk Turşusu Festivali kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle başladı. Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunurken, yürüyüş, Atatürk Parkı’nda son buldu.

Çubuk Turşusu Festivali Katılım Çok Yoğundu

Çubuk Turşusu Festivali önce Yıldırım Beyazıt Okulu önünden başlayan kortej yürüyüşüne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Ahmet Gündoğdu, Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Akyurt belediye başkanı Gültekin Ayantaş, Mamak Belediye başkanı Mesut Akgül, birçok büyük elçi ve görevlileri, çeşitli kurumların ilçe yöneticileri, siyasiler, vatandaşlar ve festival için ilçeye gelen yabancı gruplar katıldı. Çubukabad parkında yapılan konuşmaların ardından, konuklar tarafından sahnede kurdelenin kesilmesiyle festival açılışı gerçekleşti. Stantları gezen protokol üyelerine alanda kurulan çadırı yöresel ürünler ikram edildi.

Çubuk Turşusu Festivali içerisinde EV TİPİ ÇUBUK TURŞUSU ÜRETİM TESİSİMİZİ AÇTIK

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, düzenlenen törende yaptığı konuşmada ilçedeki turşu üreticilerine rehberlik ve yol göstermek amacıyla tesisin projelendirildiğini vurgulayan Acehan, şöyle konuştu: ‘Geçmişte anne ve ninelerimizin yaptığı usullerde turşuları geliştirerek yaygınlaştırmak istiyoruz. Bir hekim olarak gerçek turşunun faydalarını çok iyi biliyorum. Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte iki önemli proje hayata geçirdik. Bunlardan biri agat taşı işleme atölyesi diğeri ise Çubuk ev tipi turşu atölyesidir. Biz burayı Allah nasip ederse belli bir düzeye getirdikten sonra kesinlikle turşucu kardeşlerimize, turşu kooperatifimize devredeceğiz”dedi.

Çubuk Turşusu Festivali probiyotik yaşam bilgisi verildi

Probiyotikler yaşayan mikro organizmalardır. Yeterli miktarda olduklarında yaşadıkları vücuda fazlasıyla yararlıdırlar. İnsanlık, tarih boyunca bakteri kültürleri tarafından fermente edilen yiyecekleri tüketti ve sağlık yararları hep bilindi ancak son 20-30 yılda probiyotikler bilim insanlarının ve tıp çevrelerinin ilgisini çekmeye başlamış, çok sayıda bilimsel çalışma yayınlanmıştır ve halen devam etmektedir. Acehan: “Bu turşu tesisini de doğru turşu üretme konusunda öğretmek ve rehber olmak için kurduk. Biliyorsunuz turşu probiyotik, biyolojik ve canlı bir gıdadır. Biz Çubuk’ta probiyotik turşu üretimi yapıyoruz. Bunu önleyecek yanlış tutumlardan üretimlerden uzak durmamız gerekiyor. O yüzden atalarımız ne güzel söylemiş; ‘can boğazdan gelir. Biliniz ki fermente turşuyu ve yoğurdu çok tüketen insanlar uzun ömürlü olur. Uzun yaşarlar ve çok sağlıklı olurlar mikroplarla mücadele de çok daha güçlü olurlar” dedi. Acehan, projenin yaklaşık 680 bin lirasının Ankara Kalkınma Ajansı’ndan bir o kadarının da belediye tarafından karşılandığını belirterek, gelecek yıl turşu kurmak için kullanılacak küplerin üretimi amacıyla atölye kurulması için çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından atölyenin açılışı yapıldı.

Çubuk Turşusu Festivali Muhteşem görsellikleri ile son buldu

İlçede bu yıl 12. düzenlenen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali sona erdi. Çubukabad parkında 4 gün boyunca renkli etkinliklerin yanı sıra festival sanatçıları: Funda Arar, Kıraç, İsmail Altunsaray, Turgay Başyayla, İbocan, Aysel Yakuboğlu, Erol Şahin, Cengiz Taşkent, İbrahim Altınışık, Çiğdem Gürdal ve Çubuklu İbo birbirinden güzel şarkı ve türküler seslendiriken, kardeş şehirlerimizden Maglaj, Zonguldak, Rize ve Antep’den folklor grupları sahne aldı. Yaklaşık 400 tanıtım standının kurulduğu festivalde, misafirlere yiyecek içecek ve bolca turşu ikram edildi. Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, konser sonunda yaptığı konuşmada, dört gün süren festivalin çok başarılı geçtiğini söyledi. Festivalin güzel bir yerde yapıldığını Acehan: “Gerçekten dört gün çok yoğun bir misafir akınına uğradık. Yüz binlerce insan ilçemizi ziyaret etti. Bizleri ve Çubuk’u tanıdı, ilçemizden ürünler aldılar ve giderlerken de yüzlerinde memnuniyet ifadelerini gördük. Festivalimize tüm destek veren, emek veren herkese buradan teşekkür ediyorum “dedi. Birçok eğlence aktivitenin aynı anda bir arada olduğu Çubuk Turşu Festivali, İbocan konseri ve havai fişek gösterisi ile sona erdi.

cubuk tursusu festivali gorulmeye degerdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir